Michal Hardyn o podnikání na internetu – Rozhovor

Pokud uvažujete o online podnikání nebo už nějakou dobu v něm podnikáte, tak vaší pozornosti nejspíš neuniklo jméno Michal Hardyn. Pokud vám to nic neříká, tak projekty, které vybudoval a nebo se na nich podílel určitě znát budete. Tento rozhovor odkryje Michalovy začátky a cíle do budoucna. Hlavně se budeme bavit o práci, ale také trochu o jeho soukromí.

Ahoj Michale, prosím tě, kdybych měl vyjmenovat tvoje první online projekty, tak to jsou PlnáPeněženka.cz, TopSleva.cz, TopSrovnání.cz a předtím SlevyDnes.cz. Jsou to tvé opravdu první projekty nebo před nimi byly nějaké menší, na které by si raději zapomněl? Přeci jenom jsou poměrně dost velké a tedy finančně náročné.

MH: Po studiu na vysoké škole jsem odjel na rok do Anglie, abych získal zkušenosti, zlepšil angličtinu a promyslel, co přesně chci dále dělat za práci. Celkem logickou úvahou jsem si vybral internetový obor, protože to je bez diskuze obor se solidní dynamikou a velkými příležitostmi. Měl jsem štěstí, že jsem objevil pracovní příležitost ve startupu Elephant Orchestra, kde jsem jako pátý zaměstnanec tohoto startupu mohl získat velké zkušenosti během doby, kdy firma vyrostla z pětičlenného týmu na nějakých 80 lidí během dvou let. Jen oddělení, které jsem vedl, vyrostlo z nuly na nějakých 20-25 lidí a mělo měsíční obrat v řádech miliónů korun. V té době jsem založil a rozjel projekty jako eSpolupráce.cz, Půjčky.cz, Půjčka.cz a několik dalších. Získal jsem řadu zkušeností, které mi pomohly při rozjetí vlastní firmy a vlastních projektů.

Tvoje jméno je také spojeno s projekty jako 5DM.cz, Stario.cz a nebo AffiliateClub.cz a některé další. Některé z těch jmenovaných projektů si prodal. Zajímalo by mě, zda jsi počítal s prodejem už na začátku projektu nebo k tomu nějak dospěla situace?

MH: Od začátku u každého projektu počítám s tím, že projekt budu provozovat na pořád. Tak stavím celou ekonomiku projektu, očekávání ve firmě i mimo ni. Zároveň u mých projektů platí, že se nebráním dobré nabídce a když bude dostatečně dobrá, projekt můžu ve správné chvíli prodat. To byl případ prodeje mého 50% podílu ve společnosti 5DM.cz, která provozuje několik projektů se stovkami tisíc aktivních uživatelů.

Podnikáš více než 7 let. Buduješ nové projekty. Kde bereš nápady nebo podle čeho se rozhoduješ, že do nečeho půjdeš? Vím, že jsi na podobnou otázku odpovídal na tvém YouTube kanále HardynShow. Spoléhaš se víc na svou intuici nebo koukáš víc na čísla?

MH: Hodně koukám na čísla, sleduji trendy ve světě i tady u nás. Dost času trávím na Twitteru a odebírám řadu zajímavých zdrojů do RSS čtečky, kde se ke mně dostávají informace o úspěšných projektech a startupech. Nepatřím mezi lidi, kteří do toho jdou jen srdíčkem. Vždy tam potřebuji mít dopředu nějaký solidní předpoklad, že projekt má našlápnutu k překlopení do zelených čísel v nějakém rozumném horizontu.

Nedávno jsem četl, že Češi investují do vzdělávání velmi málo a jsme na tom i v porovnání s jinými státy dost špatně. Ty provozuješ portál VímVíc.cz, kde nabízíš vzdělávací kurzy. Jak se na to díváš? Čím myslíš, že to je? A jak to, že jsi rozjel právě tenhle projekt i když situace je taková jaká je?

MH: Mohu potvrdit, že obor vzdělávání je dost složitý, a že tady není tak silná kultura investování do svého vzdělávání po dokončení studia. Na druhou stranu trend je pozitivní a také Češi se pomalu učí, že jim do konce života nestačí znalosti získané ve škole. Jsem v tomhle optimista a z mého pohledu poroste objem peněz ve vzdělávání. Výsledky VímVíc.cz to zatím potvrzují._mg_4150

Na svém Twitter účtu máš 5859 sledujících (v době psaní článku pozn. red). To je velké číslo. Kolik musíš trávit času na sociálních sítích, abys dosáhl takových výsledků? Používáš nějaké nástroje aby ti to zjednodušily?

MH: Přiznám se, že trávím denně na sociálních sítích minimálně hodinu času. To je hodně, když to člověk vezme optikou týdne nebo měsíce. Nejvíce času trávím právě na Twitteru, kde používám dva nástroje – i/ Buffer pro plánování příspěvků, které chci publikovat později, ii/ Twitterrific pro čtení příspěvků v iPhonu. Na druhou stranu, pro mě nejsou sociální sítě pouze zábava, přestože mě samozřejmě velmi baví. Přes sociální sítě jsem získal řadu klíčových kontaktů, několik skvělých lidí do mého týmu, několik výborných klientů a dokonce jsem jeden z důležitých projektů koupil na základě příspěvku na mém Twitteru.

Uvažoval jsi o tom, že bys rozjel nějaký projekt v zahraničí?

MH: U většiny projektů zvažuji zahraniční expanzi. Teď například s VímVíc.cz máme nějaká jednání na Slovensku a v Polsku. Zahraničí mě rozhodně velmi láká.

Co podle tebe musí mít úspěšný podnikatel za vlastnost, aby se uchytil v online podnikání?

MH: Osobně považuji za klíčovou vlastnost vytrvalost. Velká část věcí se nepodaří na poprvé nebo výsledky nejsou vidět ihned. Je proto zásadní dokázat se (obrazně řečeno) po každém pádu a kopanci zvednout a jít dále. To samé při čekání na výsledky, někdy to trvá dlouho, než se výsledky dostaví a je potřeba část věcí během té doby vylepšit, upravit nebo předělat. Vytrvalost je důležitá.

Kdybys dnes začínal a měl minimum finančních prostředků, do čeho by ses (ne)pustil?

MH: Kdybych dnes začínal, rozhodně bych si opět vybral internetový obor jako hlavní pole působnosti. Hodně věcí se bude dít v mobilech, do těch bych se pustil, protože i selským rozumem je jasně vidět, že lidi tráví na mobilech stále více času. Naopak držel bych se dále od E-shopů – to je těžký obor s obrovským množstvím konkurence.

Rychlá otázka. Proč podle tebe je v ČR tolik E-shopů a většina z nich moc nebo vůbec nevydělává?

MH: Z mého pohledu vidím dva důvody. Za prvé, obrovské množství E-shopů je absolutně nepoužitelných až nedůvěryhodných. Nakoupit na takových E-shopech je peklo – člověk neví, kam kliknout, nezná nebo nechápe rychlost a způsob dodání, vázne péče o zákazníky. Za druhé, řada eshopařů nedělá dobře marketing. Neumí počítat návratnost marketingu a nevytěžují dostatečně získané uživatele a zákazníky. Těch problémů je více, tyhle vidím jako jedny z hlavních.

Co ti v poslední době udělalo radost? Na co se těšíš? Nemusí to být jen pracovně.

MH: Potěšilo mě, že se mi opět daří zrychlovat při běhání. Podobně jako v loňském roce bych si v podzimní části sezóny mohl zaběhnout několik hezky rychlých závodů. Na to se těším.

Jak odpočíváš? Dokážeš vypnout a vůbec neřešit práci?

MH: Hodně cestuji a při cestování si skvěle odpočinu. Změním prostředí, jídlo, jsem mezi jinými lidmi a jdu si zaběhat a poznat nová zajímavá místa. To mě baví. Jsem přesvědčený, že odpočívat umím, i když jsem i při cestování většinou dostupný na mailu a telefonu. Moje práce mě obrovsky baví, mám nejlepší práci na světě! 🙂 Nežiju ten typ života, že bych potřeboval cestovat a dovolenkovat, abych utekl od svého „běžného“ života.

Děkuji ti za rozhovor a přeju ti aby se ti tvé další cíle plnily a aby se ti vedlo jak v pracovním, tak osobním životě.

MH: Děkuji za příjemný rozhovor. Ať se tobě i čtenářům daří.

Michal Husák

Sdílet ...

2 komentáře u „Michal Hardyn o podnikání na internetu – Rozhovor

  1. Pingback:Rozhovor se mnou o podnikání a mých začátcích na internetu - Hardyn.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *